Wanna czy prysznic – pracownia architektoniczna 81.WAW.PL radzi co wybrać

Niezależnie czy pomaga nam pracownia architektonicznaczy urządzamy nasz kąt na własną rękę, stajemy przed dylematem, co wybrać do łazienki – wannę czy prysznic?

Oczywiście najlepiej mieć i wannę i kabinę, ale gdy metraż łazienki i finanse na to nie pozwalają, musimy wybierać.

 

Określić potrzeby

 

Określenie potrzeb osób, które będą użytkować łazienkę, to pierwszy krok do stworzenia funkcjonalnego projektu. Na tym etapie trzeba przeanalizować tryb życia domowników. Łazienka powinna być przede wszystkim wygodna i dostosowana do wymagań wszystkich domowników.

 

Prysznic zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż wanna i jest dedykowany osobom aktywnym, które prowadzą dynamiczny tryb życia. Sprawdzi się też idealnie dla osób starszych i niepełnosprawnych. Wygodna wanna nada się natomiast dla rodzin z dziećmi oraz osób lubiących długie relaksujące kąpiele.

 

Określić koszty

 

Ze względu na rosnące ceny wody warto zastanowić się nad tym, co bardziej opłaci nam się finansowo. Prysznic pozwala znacząco zaoszczędzić zużycie wody. Na kąpiel w wannie dorosły człowiek przeznacza ok. 140 litrów wody, zaś wzięcie krótkiego, ośmiominutowego prysznica wymaga zużycia jedynie ok. 100 litrów wody, ale liczbę tę mogą dodatkowo ograniczyć specjalne końcówki do kranów i pryszniców. Różnica na pierwszy rzut oka nie wydaje się wielka, ale tylko do czasu, gdy przemnożymy ją przez liczbę dni w roku oraz liczbę domowników.

 

Relaks i zdrowie

 

Prysznic góruje nad wanną, jeżeli chodzi o oszczędność miejsca, czasu oraz wody, z drugiej jednak strony nic nie relaksuje tak, jak długa kąpiel na koniec dnia. Wanna umożliwia również zażywanie kąpieli leczniczych i upiększających, a także – za sprawą dodatków, takich jak zioła czy olejki – może pomóc w łagodzeniu bóli kostno-stawowych oraz dolegliwości skórnych. Ponadto wannę znacznie łatwiej jest utrzymać w czystości.

 

 

Dwa w jednym?

Czasami warto zdecydować się na kompromis. Takim rozwiązaniem może okazać się wanna z wbudowaną kabiną prysznicową. Na takie „dwa w jednym” mogą pozwolić sobie osoby, które z gruntu planowały przeznaczyć sporą część łazienki na wannę – bo to właśnie ona jest podstawą tego typu instalacji. Zamontowane w niej szyby pozwalają na wzięcie szybkiego prysznica bez obawy o zalanie przy tym całej łazienki.