Projekty wnętrz, czyli jak połączyć biel z czernią?

Klasyczne kolory w odpowiednich proporcjach potrafią udoskonalić każde wnętrze. Pracownia architektoniczna 81.waw.pl udowodniła, że biel i czerń w odważnym połączeniu to ponadczasowa elegancja, ale też nowoczesność. Jak urządzić wnętrze, by nie przesadzić z żadnym z tych elementów?

Minimalizm w nowoczesnych projektach domów

Czerń i biel doskonale sprawdzają się w prostych i regularnych formach, takich jak masywne meble bez żadnych zdobień. W przypadku wnętrza autorstwa pracowni 81.waw.pl, czerń maskuje zabudowę kuchenną, przez co przestrzeń zyskuje na estetycznym wyglądzie i podział pomieszczeń nie jest od razu oczywisty. Dzięki prostym formom, w czerni można wygospodarować dużo miejsca na zabudowane szafki i schowki, które są bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem i wyglądają jak ściana oddzielająca pomieszczenia. W nowoczesnym projekcie domu należy uwzględnić też odpowiednie schody. W tym przypadku doskonałe będą delikatne konstrukcje, najlepiej bez poręczy.

Projekty wnętrz – to dbałość o dodatki

Dominujące kolory należy złamać dodatkami, które nie będą krzykliwe i w sposób naturalny wkomponują się w całość. Warszawska pracownia architektoniczna wybrała kilka rozwiązań. Jednym z nich jest zieleń: kwiaty i zioła w jadalni wprowadzają świeżość do wnętrza, czyniąc je bardziej słonecznym.

Dodatki to nie tylko designerskie przedmioty, ale też funkcjonalne rozwiązania. Elementy ścian można wykorzystać jako wystawę dla rodzinnych fotografii lub nanieść na część ściany farbę tablicową i stworzyć przestrzeń, na której każdy może wyrazić siebie w danej chwili. Dzięki temu wnętrze staje się przytulne i wskazuje na indywidualny charakter mieszkańców.

Do czerni i bieli zdecydowanie pasuje czerwień, należy ją jednak wykorzystywać  rozsądnie. Architekci wybrali niebanalne gadżety: czerwona huśtawka zamontowana w części wypoczynkowej i namalowany na ścianie szczur z czerwonym napisem na wzór miejskiego muralu.

Architekci z Warszawy stawiają na doświetlenie i powiększenie

Przy tak klasycznych kolorach należy zadbać o odpowiednie doświetlenie wnętrza. Duże okna, przysłonięte delikatnymi zasłonami, wprowadzają dużo światła. Sztuczne oświetlenie jest częściowo zakamuflowane, a ażurowa centralna lampa sprawia wrażenie lekkości. Dodatkowe oświetlenie to białe lampki i lampy, których nie widać od razu, ponieważ zlewają się z bielą ścian.

Aby uniknąć efektu przytłoczenia, warto zastosować odwrotne kolory na przeciwległych ścianach. Biały na tych z oknami, potęguje wrażenie jasności w pomieszczeniu, czerń naprzeciw okien zostaje w ten sposób odpowiednio naświetlona i wyeksponowana.

Ciekawym rozwiązaniem są lustra, powiększające przestrzeń. Podłogi w takim pomieszczeniu powinny być jasne, mogą to być na przykład szarości i kolory pisakowe. Pracownia stosuje też liczne przeszklenia, na przykład w łazience łączącej się z sypialnią.

Istotną wskazówką przy projektowaniu wnętrza utrzymanego w bieli i czerni jest umiar w doborze kształtów, form oraz dodatków. Kolory te są podatne na grę światłem, należy więc odpowiednio operować jego sztucznym i naturalnym źródłem, aby całe wnętrze nie wydawało się mroczne lub zbyt jaskrawe.