Projekty wnętrz – niezwykła jadalnia

W każdym dobrze zaplanowanym domu, między kuchnią a jadalnią, powinna znajdować się przestrzeń do spożywania wspólnych posiłków. Jedzenie to dla wielu chwila, którą należy celebrować, siadając przy stole w wygodnej pozycji. Jedzenie na stojąco czy będąc zgiętym w pół na kanapie są niezdrowe dla organizmu. Mogą też powodować problemy w postaci trudnych do usunięcia plam.

Jadalnia to ważne miejsce, w którym w porze obiadu zbiera się cała rodzina lub grupa znajomych. Najważniejsza jest przestrzeń, która pozostanie po ustawieniu stołu z krzesłami. Projekty wnętrz muszą brać pod uwagę dostosowanie wielkości dostępnego miejsca do liczby osób, które będą siedziały przy stole. Jeśli mamy małą przestrzeń, a w naszym domu często przebywa duża grupa osób, których chcemy ugościć smacznym posiłkiem, możemy zdecydować się na rozkładany stół, który będziemy mogli na kilka godzin powiększyć nawet o ponad metr. Na takie momenty warto wyposażyć się w składane krzesełka, które na co dzień będą schowane, a podczas takich okazji zapewnią miejsce do siedzenia dla każdego z gości.

Projekt

Na etapie projektowania musimy wziąć pod uwagę komunikację między kuchnią a jadalnią. Powinniśmy mieć zapewnioną odpowiednią ilość miejsca, żeby wygodnie przenieść zastawę. Jednocześnie nie może być to zbyt duży dystans, żeby nie musieć z kolei stresować się przy każdym przenoszeniu talerza z gorącą zupą. Zazwyczaj jadalnia urządzana jest między kuchnią, a salonem. Jest to strefa przejścia z miejsca, w którym się gotuje, do tego, w którym się odpoczywa. Docelowo ma łączyć w sobie te dwie funkcje.

Pomysły w praktyce

W projekcie dwupiętrowego wnętrza Drewno/białe jeden z blatów kuchni został przedłużony, żeby stworzyć dodatkowy stół. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, ponieważ możemy przy takim blacie zjeść szybkie śniadanie lub obiad, a gości zapraszać do większego stołu, znajdującego się kilka metrów dalej.

We wnętrzu W ramkę stół został ustawiony na końcu korytarza, gdzie ten sam materiał, którym wyłożono hol, został wykorzystany na ścianie, do której przylega jadalniany mebel. Akcentem jest także lampa znajdująca się bezpośrednio nad stołem, która jest jedynym tradycyjnym oświetleniem w tym pomieszczeniu. Bliżej kuchni został zamontowany niewielki stolik, przypominający krótki blat, przy którym można rano usiąść i wypić kawę.

Samą jadalnię można w prosty sposób udekorować. Ciekawe rozwiązanie zostało wykorzystane we wnętrzu Czarny vs. biały, gdzie stół posiada specjalną podłużną doniczkę na świeże zioła. Spożywając posiłki, możemy je doprawić wedle naszego uznania.

Projekty wnętrz, które mają być przyjemną przestrzenią dla mieszkańców, muszą uwzględniać jadalnię, która pozwoli na rozkoszowanie się posiłkami. Możemy ją w dowolny sposób wyznaczyć, mimo że fizycznie nie będzie miała żadnych odgradzających ją ścian.