Projektowanie wnętrz z drewnem

Drewniane elementy wykończenia były w czasach PRL-u bardzo często spotykane w polskich domach w postaci naściennej boazerii. Przy obecnych trendach w projektowaniu wnętrz pojawiają się jako element nowoczesnego designu, który z pewnością nie nawiązuje do dawnych tradycji.

Drewno jest bardzo ciekawym materiałem ze względu na różnorodną barwę. Możemy dzięki temu swobodnie dobrać odcień do każdego koloru, jaki pragniemy zastosować we wnętrzu. Dodatkowo można go pokryć bejcą, która nie zakrywa struktury a jedynie barwi drewno na wybrany kolor. Najpopularniejsze jest obecnie drewno o naturalnej barwie, ponieważ możemy z nim łączyć w zasadzie każdy materiał. Efekt jest tak samo ciekawy zarówno w zestawieniu z glazurą, terakotą, kamieniem, jak i farbą.

Przeglądając propozycje pracowni 81.waw.pl można zauważyć, że projektowanie wnętrz to dla nich wynajdywanie ciekawych rozwiązań, szczególnie pod względem użycia drewna we wnętrzu.

Architekci często stosują optyczne wydłużenie pomieszczeń, dobierając ten sam kolor lub materiał. W mieszkaniu na warszawskim Służewcu pokryli aneks kuchenny oraz salon drewnianą obudową, dzięki czemu nie ma widocznej granicy między tymi pomieszczeniami. W ten sposób udało się też powiększyć kuchnię oraz przedpokój, który zazwyczaj jest niewielką częścią mieszkania.

W innym projekcie skupiono się na granicach dwóch odrębnych części domu. W tym przypadku chodziło o jasne oddzielenie ich od siebie. W kuchni, na podłodze i suficie oraz jako zabudowę szafek, wykorzystano drewno, dzięki czemu uzyskano zupełnie oddzielny fragment mieszkania. Nie można było tylko odciąć kuchni, ponieważ musi ona mieć element wspólny z resztą wnętrza. Stał się nim biały blat, który w swoim przedłużeniu stanowi również blat stołu w jadalni.

Pobawiono się także sposobem uzupełnienia wnętrza drewnem. Zastosowane w sypialni drewno o jasnej barwie podkreśla surowość wnętrza, ale już w łazience ten sam odcień ociepla ściany i posadzkę wyłożoną czarnym marmurem. Wszystko opiera się na równowadze i balansie.

Nic we wnętrzu nie może być przypadkowe, nawet wyznaczone granice muszą się w niektórych miejscach zacierać, żeby całość pomieszczenia miała spójny charakter. Drewno bardzo dobrze sprawdza się jako element dekoracyjny, który w niektórych projektach przełamuje chłód kamienia lub czystość bieli.