Projektowanie wnętrz w stylu vintage

Vintage staje się coraz bardziej popularnym trendem, jeśli chodzi o wystrój wnętrz. Możemy bardzo łatwo urządzić mieszkanie czy dom w takim stylu, wykorzystując do tego stare meble i dodatki. Współczesne projektowanie wnętrz często opiera się na tym, co kiedyś już było modne. Dzięki temu może powrócić i odzyskać dawną świetność oraz miejsce w naszych domach.

Renowacja starych mebli

Do wyposażenia mieszkania możemy wykorzystać niechciane meble, które niekiedy wystarczy jedynie trochę odnowić. Stare kanapy i fotele zazwyczaj wymagają większej renowacji, polegającej na wymianie gąbki i tapicerki, łącznie z zeszlifowaniem odpryśniętego lakieru i pokryciem drewna nowym kolorem lub pozostawieniem go w swoim naturalnym wyglądzie. Bardzo popularne modele foteli to Chierowski 366 czy tzw. Lisek. Mimo trudu, jaki trzeba włożyć w renowację, efekt może być olśniewający. Możemy to zadanie również zlecić tapicerom, którzy znając się na swoim fachu nie uszkodzą drewnianej konstrukcji.

Podobnie renowacja wygląda w przypadku mebli takich jak komoda czy szafa. Często należy głównie zeszlifować stary lakier. Należy pamiętać, że stare meble były pokryte fornirem, czyli cienką warstwą drewna, na którą trzeba uważać, aby jej nie zetrzeć. W zależności od stanu mebla, możemy nałożyć na niego nową warstwę lakieru lub farby w dowolnym kolorze. Zabierając się za renowację starych mebli, należy pamiętać o tym, że same w sobie mają one dużo piękna i nie zawsze warto zasłaniać strukturę drewna jednolitą farbą.

Dodatki w stylu vintage

Projektowanie wnętrz w stylu vintage to nie tylko meble, ale również dodatki. Na targach staroci lub w internecie możemy znaleźć piękną ceramikę produkowaną w polskich zakładach. Warto zapytać babć, czy nie mają takich perełek gdzieś na strychu lub w piwnicy. Oprócz swojej wartości, mają również piękny wygląd i często wyjątkowe ręczne zdobienia.

Dużą popularnością cieszą się stoły od maszyn do szycia, które dzięki bardzo ładnie zdobionym żeliwnym nogom są często przerabiane na stoliki, lub półki na podręczne drobiazgi. Równie dobrze we wnętrzu wyglądają stare, drewniane zegary z kukułką oraz lampy z abażurami.

Stylizowane na vintage

Wiele firm do gamy swoich produktów wprowadziło linię sprzętów AGD w stylu vintage. Pomogą nam one wyposażyć kuchnię. Jeśli chodzi o wygląd samych szafek, to można je w łatwy sposób przerobić. Wystarczy do frontów dokleić listwy w formie ramki, a mniejsze, półokrągłe listewki dołożyć do jej wewnętrznych kątów. W ten sam sposób możemy przerobić szafki w innych pomieszczeniach, takich jak łazienka. Tam główną rolę będą odgrywać dodatki, na przykład stylizowany na vintage kran i prysznic. Bardzo dobrze takie wnętrze dopełnią lustra w starych, rzeźbionych ramach.

 

Styl vintage jest bardzo często implementowany do wielu projektów, szczególnie w połączeniu z nowoczesnością. Projektowanie wnętrz daje nam możliwość takich kontrastowych zestawień. Nasz dom może być jednocześnie miejscem gromadzącym najnowsze trendy i dawne świetne projekty mebli, które od teraz mają swoje drugie życie.