Projektowanie schodów dwupiętrowych wnętrz

W dwupiętrowych domach czy mieszkaniach bardzo ważnym elementem są schody. Na pierwszy rzut oka nie zwracamy na nie tak dużej uwagi, ale zawsze muszą być elementem doskonale komponującym się z resztą wnętrza. Projektowanie wnętrz zawsze zakłada bowiem zadbanie nawet o najmniejsze szczegóły.

Ażurowe schody

W projekcie apartamentu łączącego biel i drewno, schody na piętro wyglądają jak wijąca się ku górze wstęga, głównie dzięki ażurowej barierce. W górnej części schody zostały dodatkowo przeszklone, żeby lepiej je oświetlić, ponieważ znajdują się w ciemnym kącie mieszkania. Poprzez taki zabieg zostają lepiej wyeksponowane.

Schody wkomponowane w bryłę

Schody mogą być też wkomponowane w inną zabudowę wnętrza. W projekcie inspirowanym Skandynawią zastosowano ciekawe włączenie ich w bryłę, która z jednej strony jest częścią salonu i znajduje się w niej kominek, a z drugiej jest częścią holu. Krawędzie wkomponowanych w nią stopni zostały podświetlone poziomymi ledowymi paskami. Od strony holu schody zostały odgrodzone przeszkleniem, co nadaje im lekkości.

Zawieszone w powietrzu

W kolejnym przykładzie poszczególne stopnie zostały zamontowane na wspornikach prosto do ściany. Daje to  efekt lekkości, a stopnie wydają się lewitować w powietrzu. Dzięki temu przestrzeń pod schodami można zaadaptować np. na galerię zdjęć.

Ukryte wejście

Projektowanie wnętrz to także sztuka kamuflażu. W projekcie domu Biała cegła schody zostały wpasowane w otwór w ścianie, który podobny jest do wejścia do drugiego pokoju. Całość wygląda jak korytarz, który prowadzi w górę domu. Biała kolorystyka ścian i samych stopni daje poczucie nieograniczonej przestrzeni, dlatego mimo zamknięcia schodów w takim przejściu nie sprawiają one, że wnętrze staje się przytłoczone.

 

W naszych domach mamy szeroki wachlarz możliwości połączenia pięter ze sobą. Schody mogą tworzyć różne konstrukcje i w różnorodny sposób łączyć się z resztą wystroju lub zostać uwydatnione na tle otoczenia. Projektowanie wnętrz to również umiejętność wykorzystania niezbędnych elementów do stworzenia wyjątkowych aranżacji.