Pracownia architektoniczna radzi jak urządzić kuchnię

Kuchnia to zaraz po salonie najważniejsze miejsce w domu. Spędzamy tam czas na przygotowaniu posiłków dla siebie i naszych bliskich. Miło jest umówić się na wspólne gotowanie i rozmowy przy lampce wina w tej przestrzeni, jednak kuchnia musi być dobrze zaprojektowana, aby oferowała jak najwięcej miejsca, a jednocześnie pomieściła wszystkie niezbędne rzeczy na półkach i w szafkach.

Kuchenna wyspa

Jeśli mamy taką możliwość, bardzo dobrym rozwiązaniem do kuchni jest wyspa, która jednocześnie może stanowić barek, przy którym ustawimy wysokie stołki i stworzymy tym samym miejsce idealne do szybkiego zjedzenia czegoś lub napicia się bez konieczności przenoszenia talerzy lub szklanek do jadalni. Jest to jasne wyznaczenie granicy, która jest ważna, szczególnie przy otwartej kuchni. Taka wyspa może składać się tylko z szafek lub znajdować się na niej może też płyta grzewcza, jednak wtedy musimy pamiętać, że będziemy musieli zainstalować nad nią pochłaniacz, więc jeżeli mamy bardzo wysoki sufit, nie będzie to zbyt praktyczne rozwiązanie.

W swoim projekcie pracownia architektoniczna zastosowała wyraźne oddzielenie kuchni od strefy wypoczynkowej drewnianą podłogą i sufitem, a białe elementy, które są utrzymane w większości salonu i jadalni, pojawiają się tylko na jednej ze ścian. Pomieszczenie w drewnianej zabudowie schowane jest w zagłębieniu. Przez kuchnię przebiega blat w białym kolorze, który pełni również funkcję stołu. Biegnie on równolegle do drewnianego stołu w jadalni. W ten sposób zapewniona jest ciągłość kompozycyjna pomiędzy tymi strefami.

Układ kuchni

Kuchnia kolorystycznie oraz materiałami musi nawiązywać do reszty pomieszczenia, ale jednocześnie ważne jest, żeby była wyraźnie odznaczona. Możemy to zrobić właśnie przez postawienie wyspy lub dodatkowego ciągu szafek, który będzie łączył się ze ścianą – wtedy nasza kuchnia przybierze kształt litery „U”. Taki układ zapewnia dużą dostępność blatu roboczego i przede wszystkim pozwala na zachowanie trójkąta ergonomicznego, który zakłada ustawienie po sobie kolejno lodówki, zlewu i płyty kuchennej. Jest to dostosowane do tego, co zazwyczaj robimy z produktami, czyli wyciągamy je z lodówki, myjemy i wrzucamy do garnka. Gdy mamy możliwość ustawienia naszej kuchni w literę „L” lub „U”, uzyskamy większą przestrzeń roboczą między każdym z tych sprzętów.

Kuchnia, jak każde miejsce w domu, musi być dostosowane do nas samych, czyli do liczby domowników oraz stylu życia. Nie możemy traktować jej z mniejszą starannością przy projektowaniu, bo prowizoryczne rozwiązania ostatecznie mogą stać się tymi, które zostaną z nami na lata. Nie ma nic lepszego, niż pełna funkcjonalność, połączona z nowoczesnym wyglądem.