Nowoczesny dom – projekt nietypowego garażu

Wielu z nas, gdy ma na myśli nowoczesny dom, widzi projekt który zakłada jednocześnie miejsce dla samochodu. Garaż podziemny na poziomie domu lub jako osobny budynek to możliwości, jakie można uwzględnić. Projektanci z pracowni 81.waw.pl zawsze tworzą wyjątkowe projekty uwzględniające garaż i jego funkcjonalne możliwości oraz przejścia z niego do pozostałych części domu.

Modyfikacja bryły

Ciekawą propozycją jest projekt Dom Beton. Tradycyjny podjazd i schodki do głównego wejścia zastąpiła rampa. Bryła garażu to wysunięty klocek z litery „L”, w którą układa się reszta domu. W ten sposób powstało główne wejście do domu oraz ciekawe górne okienka przez, które wpada dzienne światło do korytarza wewnątrz domu. Takie niewielkie przeszklenia zostały również umieszczone w innych częściach bryły, aby nadać lekkości betonowej elewacji.

Ogromna powierzchnia

Duże wyzwanie stanęło przed architektami przy projekcie domu w Opolu. Właściciele chcieli, aby garaż był w stanie pomieścić aż 10 samochodów. Cały dom to parterowa jasna konstrukcja, nad którą wyróżnia się dwuspadowy ciemny dach, znajdujący się dokładnie nad częścią garażu. Powstały przez to domek wygląda jak otoczony nowoczesną formą właściwego domu. Taki garaż pozwolił również na odgrodzenie części mieszkalnej od ulicy.

Ukryty pod zielenią

Dom polny to bardzo ciekawa budowla pod kątem architektonicznym. Dlatego naprzeciwko wejścia umieszczony został garaż ze spadzistym dachem pokrytym zieloną trawą. Bryła garażu została tak wkomponowana w cały budynek, że zasłania główne wejście do domu i daje poczucie większej intymności.

Większa swoboda

W niektórych projektach garaż to jedynie wiata, ale takie rozwiązanie daje jednocześnie większą swobodę przy projektowaniu pozostałych elementów domu. Miejsce na samochód może przybrać postać wnęki w ścianie budynku. Takie rozwiązanie zostało wybrane w projekcie domu jednorodzinnego w Górze Kalwarii. We wcięciu znajduje się również główne wejście do domu.

Często dla architektów nowoczesny dom to projekt, w którym garaż jest niezauważalny na pierwszy rzut oka. Aby go ukryć, stosuje się ten sam kolor elewacji lub ukrywa się go pod zielenią. Czasem może to być też tylko wnęka, w której będzie miejsce na nasz pojazd.