Nowoczesny dom – jakie ogrodzenie wybrać?

Ogrodzenie to najlepszy sposób na zaznaczenie granic własnej nieruchomości i zapewnienie sobie prywatności i bezpieczeństwa. Jest ono również niejako naszą wizytówką, bo to pierwsza rzecz, którą zobaczą odwiedzający nas goście. Dlatego planując budowę nowoczesnego domu warto też pochylić się nad tematem płotu wokół posesji.

 

Materiały i forma ogrodzenia powinny być dopasowane do stylu domu, ale także do charakteru otoczenia i sąsiedniej zabudowy. Nie przypadkiem typowe formy ogrodzeń zależą w dużej mierze od okolicy – inaczej grodzi się duży teren na wsi, a inaczej małą działkę miejską.

 

Ogrodzenie drewniane

 

Drewno kojarzy się z budownictwem tradycyjnym, ale doskonale sprawdzi się również w nowoczesnych aranżacjach. Jest to materiał bardzo wyrazisty, który wręcz narzuca swój styl, stąd warto zadbać o odpowiednią spójność ogrodzenia i budynku mieszkalnego, wprowadzając elementy drewniane w jego elewacji. W nowoczesnym drewnianym ogrodzeniu takie same elementy mogą być ułożone luźniej, tworząc ażurową barierę. Ciekawym pomysłem jest połączenie drewnianych desek z tynkowanymi słupkami albo murkami, które stanowią dla nich neutralne tło.

 

Ogrodzenie metalowe

 

W przypadku nowoczesnych domów dobrym rozwiązaniem wydaję się być postawienie metalowego ogrodzenia. Może ono przybrać postać lekkich paneli z wypełnieniem z siatki stalowej, która zwykle ma wzór prostokątów lub kwadratów. Taka siatka staje się przez to dyskretna i jest niemalże niewidoczna. Natomiast mocniejsze zaznaczenie granic posesji stworzą długie i wąskie kształtowniki zamocowane z odstępami. Z kolei dla osób chcących zbudować wyraziste i nowoczesne ogrodzenie, ciekawym wyborem będą panele z szerokimi, grubymi profilami ustawionymi bardzo gęsto, dzięki czemu będą mogły one w pełni zasłonić naszą posesję. Dodatkowo poziomy lub pionowy układ kształtowników może nawiązywać do detali na elewacji, np. balustrady balkonu czy żaluzji.

 

Ogrodzenie kamienne

 

Jeśli zdecydujemy się na ogrodzenie kamienne, musimy liczyć się z jego dużymi rozmiarami, a konkretnie z tym, że ogrodzenia tego typu są dość masywne i przede wszystkim szerokie. Z reguły zajmują one pas o szerokości 30-60 cm, więc nadają się raczej na duże działki. Z kamieni można zbudować pełny mur albo tylko podmurówkę i słupy lub same fragmenty muru, między którymi zostanie zamocowane wypełnienie z dowolnego materiału. Ten typ ogrodzenia doskonale tłumi hałas i buduje poczucie intymności.

 

 

Ogrodzenie gabionowe

 

Jest to obecnie najmodniejszy typ ogrodzenia. Składa się z ażurowych, metalowych pojemników wypełnionych kamieniami. Kosze tego typu są zwykle zrobione ze zgrzewanego drutu. W ich wnętrzu można umieścić kamienie polne, rzeczne otoczaki, kostkę granitową, kamienie łamane jak wapień lub gnejs, a nawet bryły szkła.