Nowoczesne domy z białą elewacją

Biała elewacja to charakterystyczny element naszych projektów. Jest ponadczasowa i nadaje eleganckiego charakteru każdemu budynkowi. Dodatkowo sprawia, że dom wydaje się być większy niż w rzeczywistości, ponieważ nadaje mu przestronności. Wyróżnia go także na tle otoczenia – pozostałych obiektów czy zieleni.

W klasycznej odsłonie białą elewację zestawia się  zwykle z czerwonym dachem pokrytym dachówką ceramiczną. My stawiamy natomiast na oryginalne i dopasowanie do wymagań klienta rozwiązania. Poniżej przedstawiamy trzy wybrane projekty.

Dom Kaskadowy

Jednym z przykładowych projektów jest m.in. Kaskadowy dom. Białą elewację, przecinają kamienne ściany. Wykorzystaliśmy tutaj tektonikę budynku, spowodowaną zróżnicowaniem terenu. Konsekwencją jest uskok, dzięki czemu na obiekt składają się dwie bryły usytuowane na dwóch różnych poziomach. Patrząc na budynek, od północy widzimy dwie szare bryły. Jedną z nich jest bryła garażu, a drugą części sypialnianej. Na tych bryłach leżą białe płaszczyzny dachu co powoduje, że od strony południowej mamy wrażenie jakby białe paski dachu były poprzecinane pionowymi kamiennymi ścianami, które pełnią funkcję oddzielenia i nadają charakteru budynkowi. Resztę tworzy część dzienna, która jest jedną wielką otwartą przestrzenią. W budynku pojawiają się horyzontalne linie tarasów, które unoszą się trochę nad ziemią. Są białe, ponieważ nawiązują do dachów, których spód wykończony jest drewnem. Strefa wejścia również. W rozcięciu szarych brył widać właśnie ten materiał.

Dom Pawilon

Innym projektem, w którym wykorzystaliśmy białą elewację jest Dom Pawilon. Wyróżnia się on stonowaną biało-szarą elewacją oraz geometrycznymi bryłami. Dodatkowo w projekcie w nietypowy sposób odwróciliśmy funkcje strefy dziennej i nocnej. Z zewnątrz budynek sprawia wrażenie modernistycznego pawilonu. Główna część została podkreślona czarnym granitem z białymi żyłami, który jest podzielony horyzontalnymi liniami białych stropów. Kształt dachu odzwierciedla kształt tarasu. Parter natomiast został wykończony szarym spiekiem, który nie stanowi konkurencji dla kamienia, a jeszcze bardziej łączy budynek z gruntem.

Dom Trapez

Białą elewację zastosowaliśmy również w projekcie, który nazwaliśmy Dom Trapez. Oszczędna forma, geometryczne bryły i stonowana biało-szara kolorystyka to jego cechy wyróżniające. To dom jednorodzinny, który tworzą dwa postawione na sobie trapezy. Jest to idealny przykład połączenia oryginalnego wyglądu z funkcjonalnością. W tynkowanej elewacji budynku wykorzystano dwa kolory. Bielą podkreślono poziome elementy stanowiące tarasy i zadaszenia, natomiast we wnękach, wokół okien i drzwi, poprowadzono szare, horyzontalne pasy. Skośne ściany parteru i piętra, zawierające taras dla pokoju dziennego oraz sypialni głównej, zostały podkreślone długim, ledowym oświetleniem w suficie, które rozjaśnia szare wnęki.