Nowoczesne domy – projekty z różnorodną elewacją

W wielu projektach architektów z pracowni 81.waw.pl można dostrzec nieszablonowe podejście do standardowych elementów budynków, takich jak elewacja. Od kilku lat popularny wydaje się trend na białe wykończenie zewnętrznych ścian budynków, które tworzą neutralną bazę dla wszystkiego, co znajduje się wokół domu.

Biel pozwala skupić uwagę na wyjątkowej konstrukcji budynku, a przede wszystkim jego kształcie. Jest często zestawiana ze szkłem oraz drewnem, które również jest wykorzystywane jako element elewacji. Nowoczesne domy to przede wszystkim projekty, które łączą wszystkie te nietuzinkowe pomysły.

Żywa elewacja

Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie pnącej zieleni jako dekoracji. Bluszczem można pokryć całą ścianę lub tylko jej fragment. Taki zabieg pozwala urozmaicić klasyczne wykończenie. W ten sposób ocieplono biało-czarną bryłę Domu Cebula, dzięki czemu z zewnątrz sprawia wrażenie bardziej przytulnego oraz łączy się wizualnie z otaczającą go zielenią.

Funkcjonalna dekoracja

Interesującym pomysłem jest wykorzystanie drewna do stworzenia wyjątkowej elewacji. W projekcie Domu Żyletka, na południowej i północnej stronie budynku ciągnie się szereg drewnianych elementów przypominających żaluzje. Dzięki takiemu rozwiązaniu tylko na wprost okien widać to, co dzieje się wewnątrz, a pod kątem wszystko zasłaniają drewniane deski. Te nietypowe żaluzje charakteryzują się zmiennym kształtem, które daje optyczne złudzenie falujących na wietrze elementów elewacji. W połączeniu z jasnoszarym tynkiem nadaje bryle lekkiej i zwiewnej formy.

Odważne materiały

Przeciwieństwem białej elewacji zdecydowanie jest czarny granit, którym zostało pokryte drugie piętro domu zaprojektowanego w nawiązaniu do modernizmu. Kamień zdobią białe żyłki, które przełamują jego ciemną kolorystykę. Reszta budynku jest pokryta grafitowym spiekiem, który dobrze komponuje się z granitem i podkreśla jego wyjątkowość. Mimo użycia tak ciemnych materiałów, bryła nie wydaje się być ciężka właśnie dzięki białym elementom.

Naturalny kamuflaż

Aby dom wtapiał się w otaczającą go łąkę, do wykonania frontowej elewacji wykorzystano polny kamień. W innym z projektów elewacja budynku przypomina swoim kolorem oraz strukturą korę drzewa, dzięki czemu wpisuje się w otaczający go las. Dodatkowo, fragmenty obok okien zostały wyłożone jasnym drewnem, które jeszcze bardziej sprawia, że cały dom łączy się z naturą, a jednocześnie nie jest jednolicie ciemną bryłą.

 

Nowoczesne domy i ich projekty to sposób na przełamanie standardowych rozwiązań, które można zastosować w każdym budynku, a jednocześnie na znalezienie indywidualnego stylu danego miejsca. W ten sposób uzyskamy efekt, który będzie współgrał z otoczeniem, a także podkreślał jego walory.