Nowoczesne domy to projekty, w których najważniejsza jest bryła

Główną zasadą nowoczesnych domów są projekty, w których połączono ciekawą bryłę z wysoką użytecznością każdej dostępnej przestrzeni. Pracowania 81.waw.pl w swoich realizacjach pokazała, że bryła niejedno ma imię, a era typowych domów dawno przeminęła. Nietypowe kształty przyciągają uwagę i tworzą wyjątkową kompozycję z otoczeniem.

Zewnętrzna część domu daje wiele możliwości aranżacji, które wystarczy zauważyć i uwzględnić w projekcie. Największe pole do stworzenia wyjątkowego projektu tworzy dom dwupiętrowy. W takim układzie można pobawić się formą i stworzyć kilka oddzielonych od siebie części.

Dom +

Dom przede wszystkim ma spełniać oczekiwania przyszłych właścicieli, dlatego nawet jeśli jest to bliźniak, powinniśmy poznać upodobania obu rodzin i nanieść je na projekt. W przypadku projektu Dom +, architekci zastosowali dwie różniące się od siebie części bliźniaka, które jednocześnie bardzo dobrze ze sobą współgrały.

Prawa strona bliźniaka ma bardzo indywidualny charakter, nadany przez wyjątkowy dach, utworzony z trzech nierównych trójkątów. W każdym z nich znajduje się okno pokoju dziecięcego, dzięki czemu mali mieszkańcy będą się czuli, jakby każdy taki trójkąt był zwieńczeniem ich „domku”. Budynek po lewej jest bardziej surowy i zachowany w prostych formach. Tworzą go nałożone na siebie prostopadłościany. Elementem projektu, który sprawia, że ta część domu ma bardziej łagodną linię, są donice z zielenią na całej długości tarasu na piętrze.

Dom Trapez

Kolejne projekty pracowni to nowoczesne domy, takie jak Dom Trapez, którego cała konstrukcja opiera się na położeniu na sobie i obróceniu dwóch trapezów. Dom nabiera przez to dużej dynamiki i niemalże futurystycznego wyglądu. Jednak wygląd to nie wszystko: w tym projekcie duże znaczenie odgrywała funkcjonalność.

Ogromną rolę odgrywają kolory elewacji. Jest to biel, którą podkreślono poziome elementy, takie jak taras i zadaszenia oraz szarość, która posłużyła do odcięcia wnęk, miejsc wokół okien i drzwi. Poprowadzono także horyzontalne pasy, które optycznie poszerzają budynek. Aby szare wnęki nie były zbyt przytłaczające, rozjaśniono je przy użyciu długich linii ledów. Znajdują się one na skośnych ścianach parteru i piętra.

Dom Most

Jest to najnowszy projekt pracowni 81.waw.pl, który łączy w sobie geometryczne kształty i dużego formatu ażurowania. Piętro tworzy prostokątny trójkąt z symetrycznymi ażurowaniami w kształcie trójbocznych wycięć, ułożonych równo obok siebie. Dzięki temu góra domu wygląda jak barierki mostu. Jednak konstrukcja mostowa ma w tym projekcie jeszcze jedno znacznie. Był to wymóg podyktowany niewielką liczbą podpór w parterze. Takie rozwiązanie sprawiło, że piętro wygląda, jakby unosiło się nad parterem, ponieważ wydaje się bardzo lekkie i jednocześnie zwisa nad nim w kilku miejscach bez żadnych podpór. Biała elewacja dodaje formie delikatności i mimo, że dom jest duży, sprawia wrażenie bardzo wyważonego.

 

Takie projekty pozwalają tworzyć nowoczesne domy, które spełniają wszystkie potrzeby mieszkańców i jednocześnie stanowią ciekawe obiekty architektoniczna. Wybierając takie rozwiązanie, każdy może mieć swoje indywidualne dzieło sztuki.