Nowoczesne domy i ich projekty przyjazne środowisku

Nowoczesność coraz częściej kojarzy nam się z energooszczędnymi rozwiązaniami, dzięki którym będziemy mogli mieszkać w zgodzie z naturą i posiadać samowystarczalny dom, który doskonale radzi sobie z energią i wodą.

Energooszczędne domy oznaczają zastosowanie nowych technologii budownictwa w celu zapewniania jak najmniejszych strat ciepła. Ważne jest odpowiednie zaplanowanie takiego budynku, ponieważ czasem do jego ogrzania wystarczy tylko światło słoneczne. Ważne jest więc, żeby wpadało ono do pomieszczenia przez duże okna z trzech stron budynku. Aby zapewnić naturalną izolację takiego domu, jego cześć może znajdować się pod ziemią. Latem zapewni to przyjemny chłód, a zimą odizoluje od zewnętrznych warunków atmosferycznych.

Energia słoneczna

Dzięki energii słonecznej możemy wesprzeć nasz dom naturalnymi zasobami dzięki panelom,  lub też całkowicie go uniezależnić od energii elektrycznej. Panele słoneczne nie należą do najtańszych rozwiązań, ale jest to inwestycja na przyszłość. Zależnie od ich wielkości i ilości, mogą zaspokoić potrzeby energetyczne całego domu, a nadwyżki energii mogą zostać zmagazynowane.

Ocieplanie domu nie musi odbywać się tylko za pomocą ogrzewania centralnego lub kominka, można to tez zrobić wykorzystując promienie słoneczne. Jeśli nasz dom ustawimy jak największą powierzchnią w stronę południa, słońce ogrzeje w ciągu dnia trzy jego ściany. Takie ustawienie będzie dodatkowo użyteczne podczas planowania instalacji paneli słonecznych.

Bryła i budowa

Nowoczesne domy, których projekty uwzględniają utrzymanie ciągłości izolacji termicznej, stanowią o bardzo dużym procencie nieutraconego ciepła. Należy tylko pamiętać, że w takim rozwiązaniu ograniczona jest liczba tarasów, balkonów oraz przybudówek.

Drugie życie wody

Na ekologiczny dom przekłada się również ponowne wykorzystanie wody. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest zbiornik na deszczówkę. Możemy ją później wykorzystać np. do podlewania ogródka. Równie ciekawa jest możliwość połączenia odpływu umywalki ze zbiornikiem spłuczki w toalecie.