TOP 10+1

Najpiękniejsze domy w Polsce 2021

wg redakcji Muratora

DOM JAK LAS

Przedstawiamy realizacje projektów, które potrafią zadziwiać i inspirować. Pozwalają z optymizmem myśleć o architektoniczno-budowlanej przyszłości.

Zwracają uwagę nietypowymi rozwiązaniami, nieszablonową, urzekającą estetyką. Domy zbudowane w 2021 r., które znalazły się na naszej liście, różnią stylistyka i skala. To przekonuje, że wyjątkowość nie zależy od architektonicznych korzeni ani od budżetu, ale talentu twórcy projektu. Kolejny przemawiający za tym argument to fakt, że wśród wyróżnionych domów są takie, o których architektonicznym sukcesie przesądził jeden doskonały, świeży pomysł.

Tym razem nasze TOP 10 rozszerzyliśmy do 11, ponieważ rezygnacja z któregokolwiek z przedstawionych domów wydawała się krzywdząca i nieracjonalna. Prezentujemy domy oddane do użytkowania lub takie, w których zakończono prace związane z budową w 2021 r. Kolejność w naszym zestawieniu jest losowa. Pośród wymienionych realizacji projektów znalazły się już nagrodzone w kraju i za granicą oraz takie, które z pewnością jeszcze zdobędą nagrody.

Z ostatniej chwili: po ogłoszeniu naszej listy TOP10+1 do redakcji dotarła informacja o tym, że Dom jak las z pracowni 81.WAW.PL/Anna Paszkowska-Grudziąż, Rafał Grudziąż został zwycięzcą w konkursie IDA Design Awards 2021 (Gold in Architecture Categories / House). Gratulujemy!

TOP 10+!: Najpiękniejsze domy w Polsce 2021 wg redakcji Muratora

81.WAW.PL

TOP 10+!: Najpiękniejsze domy w Polsce 2021 wg redakcji Muratora 81.WAW.PL

DOM JAK LAS

Tym razem architektoniczna forma jest oczywistym nawiązaniem do leśnego pejzażu. Została zaprojektowana zgodnie z głównym życzeniem inwestora tak, by dom ukryć w lesie – aby wtopił się w krajobraz.

Nowy budynek nie zakłóca harmonii miejsca, ale zadziwia kształtem. Wydłużona bryła dostosowana do długiej, wąskiej działki, została podzielona na mniejsze części. Poszczególne segmenty są delikatne przesunięte względem siebie i rozdzielone przeszkleniami. O unikatowym charakterze tej architektury przesądza właśnie podzielenie domu na segmenty: grafitowe z drewnianymi licami i szklane, które się ze sobą przeplatają. W tej kompozycji jest niezwykła, racjonalna konsekwencja. Krótsze krawędzie murowanych segmentów wykończone drewnem to nawiązanie do pni drzew, a ulokowane między nimi przeszklenia to miejsce na wprowadzanie drzew do wnętrza domu. Wprowadza je też ogrodowa, całkowicie przeszklona elewacja. Taki jest awers i rewers tego projektu – z każdej strony las. W tym projekcie nie ma oczywistości. Już samo wejście do domu jest tajemnicze. Zostało ukryte między segmentami bryły budynku. Jedyne, co nas do niego prowadzi, to ścieżka z zatopionych w trawie kamiennych płyt. Frontowa elewacja podzielona na wysuniętą część z drewnianą oblicówką i tylną z grafitowym tynkiem mimo swojej oszczędności jest malownicza – a to za sprawą kładących się na niej cieni sosen.

Dom jak les jest zwycięzcą w konkursie IDA Design Awards 2021. Projekt otrzymał tytuł GOLD w kategorii DOM.

TOP 10+1 - 2021 - wg MURATORA

81.WAW.PL

Previous
Previous

TOP 10 KONCEPCJI | 2021 | ARCHINEA

Next
Next

Europe 40 under 40