Jakie zasady oświetlenia wnętrz proponuje nowoczesna architektura?

Światło odgrywa we wnętrzu najważniejszą rolę, nie tyko dlatego, że bez niego normalne funkcjonowanie byłoby utrudnione. W nowoczesnych projektach bardzo dużą wagę przykłada się do najbardziej funkcjonalnego oświetlenia.

Strony świata

Bardzo ważne jest, żeby każde pomieszczenie było dobrze oświetlone, dlatego musimy zwrócić uwagę, na którą stronę wychodzą nasze okna. Najlepiej, jeśli jest to południe – wtedy naturalne światło będzie docierać do wnętrza niemal cały dzień. Dlatego podczas projektowania rozkładu mieszkania czy domu, takie miejsce wybiera się na salon połączony z jadalnią, ponieważ w tym miejscu spędzamy najwięcej czasu. Nawet jeśli okna są skierowane odrobinę w stronę zachodu, w naszym wnętrzu nadal będzie wystarczająca ilość dziennego światła.

Niestety, najmniej korzystnie wypadają okna skierowane na północ. Jeśli w takim pomieszczeniu nie dociera źródło światła z innej strony, będzie ono bardzo ciemne. Dlatego pomieszczenia te zazwyczaj wybierane są na łazienkę, w której światło powinno dobrze oświetlać głównie lustro.

Oświetl najważniejsze miejsca

Oczywiście w każdym z wnętrz, architektura powinna zawierać w planach oświetlenie najważniejszych punktów, bez względu na ilość światła dziennego. Takimi miejscami są np. stół jadalniany, kuchnia, czy miejsce do wypoczynku. Również w sypialni wystarczy główne oświetlenie i lampki przy łóżku. Przydadzą się do czytania książek, ale niewielka ilość światła ułatwi nam również szybsze zaśnięcie.

Za pomocą światła bardzo łatwo również uwydatnić pewne elementy wystroju wnętrza. Szczególnie działa to na gości, którzy najpierw zauważają właśnie te elementy. Więc jeśli chcemy się czymś pochwalić jak np. wyjątkową kolekcją lub obrazem, powinniśmy skierować na to źródło dodatkowego światła.

Ukryj elementy przed oczami gości

Jednocześnie światło pomaga nam też ukryć pewne elementy mieszkania. W ten sposób możemy po prosto nie oświetlać np. wejścia do naszej garderoby lub spiżarni. Takie miejsca mogą pozostać w ukryciu. Również w zależności od pory dnia czy aktualnej czynności możemy odciąć się od innej części domu. Dla przykładu, podczas posiłków stół w jadalni będzie oświetlony, ale gdy przejdziemy do części wypoczynkowej, będzie on skryty w cieniu.

Zmień optycznie rozmiar wnętrza

Do zastosowań światła należy również możliwość wywołania optycznego złudzenia, że nasze wnętrze ma zupełnie inne rozmiary. Jeśli skierujemy światło ku sufitowi, a tym samym dół ścian pozostanie w lekkim cieniu, będzie się wydawało, że pomieszczenie jest znacznie większe i wyższe. Jeśli chcemy, aby nasz pokój wydawał się być szerszy, powinniśmy kierować światło tylko do górnego poziomu mebli i ozdób. Takie sztuczki mogą sprawić, że nawet niewielkie pomieszczenia wydadzą się mieć większą powierzchnię.

Dzięki światłu, architektura wnętrz może się wydawać zupełnie inna, niż jest w rzeczywistości. Możemy ukrywać i uwydatniać, a także optycznie zmieniać jego rozmiar. Jednak zawsze najważniejsze jest odpowiednie doświetlenie wszystkich części mieszkania, w których przebywamy. Możemy to zrobić stosując kilka punktów światła, dzięki czemu będziemy mogli regulować jego natężenie, w zależności od wykonywanych czynności.