Jak projekt prysznica widzą architekci wnętrz?

Dbanie o higienę jest nieodłącznym elementem codziennego życia. Wanna i prysznic mogą zapewnić przyjemne doznania, pomogą także zrelaksować się i uspokoić myśli. Architekci wnętrz mogą wkomponować prysznic w łazienkę w tradycyjny sposób lub tak, że nie będzie go na pierwszy rzut oka widać.

Kabina z brodzikiem to już przeszłość i mało kto decyduje się na takie rozwiązanie, wstawiając gotowy moduł do łazienki. Oczywiście taka zabudowa pozwala na wstawienie jej bez większego wcześniejszego przygotowania ścian, jednak jest mało estetyczna i optycznie obciąża przestrzeń. Obecne najbardziej cenione są rozwiązania o lekkiej konstrukcji, nie przytłaczające łazienek, które z zasady nie są dużymi pomieszczeniami. Często jako osłonę prysznica stosuje się szklane drzwi, które odbijają światło, a jednocześnie dają poczucie głębi.

Odpływ w podłodze

Popularną metodą na zaprojektowanie prysznica jest umieszczenie jego odpływu bezpośrednio w podłodze. Jest to rozwiązanie stosowane zawsze, gdy nie potrzebujemy oddzielać tego miejsca z każdej strony, a jedynie chcemy częściowe przeszklenie. Takie rozwiązanie z „otwartym” prysznicem nadaje całej łazience przestrzeni dzięki jednolitej podłodze oraz szkle. Taki odpływ należy uwzględnić już na etapie samego projektu, ponieważ podłoga musi mieć lekki spadek w jego stronę, aby zapewnić bezproblemowy spływ wody.

Brodzik i szyba

W mniejszych łazienkach nadal często stosuje się tradycyjny brodzik, który osłania się szklanymi drzwiami. Szyba jest bardzo lubianym materiałem, który architekci wnętrz wykorzystują w różny sposób. Takie rozwiązanie sprawdzi się również wtedy, gdy mamy tendencję do zbytniego chlapania wodą na każdą stronę, a takie całkowite przysłonięcie zabezpieczy naszą podłogę.

Kafelkowa dekoracja

Wykorzystanie przeszkleń lub samych drzwi i niewielkich ścianek pod prysznicem wymaga od nas zabezpieczenia ścian najbardziej praktycznym materiałem w tym miejscu, czyli kafelkami. Może to być niewielka mozaika lub dużo większe kamienne kafle. Można do tego wykorzystać takie materiały jak marmur, które bardzo dobrze komponują się ze szkłem. Nie obawiajmy się zabawy kolorami i nadajmy łazience energii wyrazistymi barwami lub dodatkami.

Architekci wnętrz chcą, aby każdy element łazienki był idealną odpowiedzią na potrzeby domowników. Jeśli więc chcą oni mieć nutę nowoczesnego stylu, powinni zdecydować się na otwarty prysznic, jeśli jednak nie mają dużej przestrzeni, lepszym wyborem będzie ten osłonięty szklanymi drzwiami. Bez względu na to, którą opcję wybierzemy, należy pamiętać o dopełnieniu wszystkiego kafelkami oraz zestawem prysznicowym w pasującym do całej łazienki stylu.