Jak architekt z pracowni w Warszawie ociepla betonowe wnętrze?

Pokochaliśmy beton we wnętrzach. Nie tylko przez ogrom możliwości jego zastosowania, ale także duży potencjał aranżacyjny. Jest wykorzystywany jako elementy dekoracyjne lub do pokrycia całych ścian. Wnętrzu nadaje industrialny i surowy charakter.

Beton jest na tyle uniwersalny, że można za jego pomocą uzyskać aranżacje o zupełnie odmiennych stylach. Zestawiając go z dodatkami, typu złoto lub miedź wraz z ciepłymi barwami o ciekawych wzorach i fakturach uzyskamy bardzo przytulne miejsce. Gdy jednak połączymy ten materiał ze szkłem i srebrem, dodamy pomieszczeniu chłodnego charakteru. Beton architektoniczny jest więc bardzo dobrym materiałem do wykorzystania jako baza, ale przy tym nie jest nudny.

Jak ocieplić wnętrze z betonem – odpowiada architekt z pracowni w Warszawie?

W przedstawionym wnętrzu beton został w przemyślany sposób zrównoważony dodatkami, które ociepliły wnętrze, niwelując industrialny charakter. Część dzienna, czyli salon i jadalnia, podkreślono posadzką z białych płyt z konglomeratu kwarcowego, który jest niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne. Ta jasna część to kontrast dla ciemnej przestrzeni holu i kuchni. Na betonowej ścianie uwagę przykuwa kominek, który został obłożony szczotkowaną stalą, aby nawiązać do wyspy kuchennej. Charakterystycznym elementem jest również drewniany zestaw mebli jadalnianych, które ocieplają wnętrze.

Na piętrze domu główna sypialnia z garderobą i łazienką, zostały oddzielone przesuwanymi drzwiami, dzięki czemu mogą tworzyć otwartą przestrzeń. Tu również dominuje stonowana kolorystyka, podkreślona betonową ścianą z kominkiem, który został obłożony płytami gresowymi. Surowe wnętrze przełamane zostało miękkim, tapicerowanym łóżkiem z szafkami nocnymi w postaci drewnianych płyt wpasowanych w ścianę. – Również oświetlenie jest tu nietypowe – to pasy świetlówkowe z widocznymi transformatorami umieszczone na betonowej ścianie w charakterystycznym, geometrycznym układzie.

Przy projektach z wykorzystaniem betonu bardzo ważne jest uwzględnienie elementów, które będą się w nim sprawdzały i będą mogły ocieplić wnętrze. Spójny styl i użyteczność pomieszczenia to klucz do aranżacji, które będą spełniały oczekiwania użytkowników danej przestrzeni.

Czy można zastąpić beton?

Niektóre pomieszczenia jak np. łazienka wymagają specjalnych materiałów ze względu na panującą tam wysoką wilgotność. Dla utrzymania lepszej kondycji niektórych elementów konieczne jest zastąpienie betonu, czymś co nadal będzie utrzymywało wnętrze w spójnym stylu i gwarantowało odpowiednia fakturę. W jednym z projektów łazienka główna została w całości wykończona tynkiem mineralnym imitującym beton, za którymi zostały ukryte szafki. Dla rozświetlenia wnętrza spójnego z koncepcją projektu pojawia się jasna podłoga, która przechodzi na ścianę za wanną. Biała umywalka, toaleta i pozostałe elementy sanitarne zostały włożone w szarą przestrzeń, którą dodatkowo podkreślono dużym lustrem.