Architektura wnętrz – zoom na łazienkę

Architektura wnętrz wielu projektów pracowni 81.waw.pl wskazuje na połączenie łazienki z sypialnią, co znacznie powiększa przestrzeń i ułatwia poranną toaletę. Jednak zamiast tego architekci niekiedy decydują się na dodatkowe pomieszczenie przeznaczone pod oddzielną łazienkę, która mimo to łączy się stylem z resztą mieszkania.

Niewielka przestrzeń w kamieniu

Dzięki temu, że w niektórych projektach łazienka jest odrębnym pomieszczeniem, można w niej zastosować akcent, który ją wyróżni, jak na przykład w mieszkaniu, którego podstawę stanowiło połączenie drewna i marmuru. Jednak tylko w łazienkach zdecydowano się na tak wyrazisty kamień z białymi żyłami i wykorzystano go jako materiał na podłogę i ściany. Jego ciężka forma została przełamana jasnym drewnem, które daje odrobinę oddechu.

Układ jedności

W projekcie Drewno/białe łazienka to miejsce przynależące do sypialni, umiejscowione za przeszkleniem. Wannę ukryto we wnęce tak, że nie widać jej z sypialni, co daje poczucie intymności. Umywalki umieszczono naprzeciwko wanny, dzięki czemu mamy do nich łatwy dostęp zaraz po wejściu. Jednocześnie przeszklenie tworzące drzwi do łazienki można przysłonić zasłoną. Pomieszczenie powiększa optycznie sypialnię, szczególnie że postawiono w niej na ten sam materiał co w całym domu – drewno i białe ściany.

Połączenie z akcentem

Podobne rozwiązanie zastosowano w projekcie wnętrza W linię, gdzie wejście do łazienki to otwarta przestrzeń prowadząca do prostokątnego pomieszczenia, gdzie po jednej ze stron we wnęce wkomponowano prysznic i sanitaria, a dalej, poza wnęką, umywalkę z szafką i duże lustro. Kolorystycznie łazienka jest spójna z sypialnią i dominują w niej łupek i biel. Ciekawym rozwiązaniem na ścianie naprzeciwko sanitariów jest duży obraz z białym tłem i pomarańczowo-brązowym przekrojem ludzkiego mózgu. Tak jak w innych częściach mieszkania, tak i tu wykorzystano lustro umieszczone na ścianie na przeciwko wejścia, aby optycznie powiększało przestrzeń.

Kontakt ze sztuką

W projekcie czarny vs. biały jedna z łazienek, wbrew głównemu motywowi kolorów, na ścianach ma kafelki w kolorach znanego dzieła sztuki holenderskiego malarza Mondriana. Czerwony, żółty, niebieski i czarny to barwy, których artysta użył do stworzenia obrazu z prostokątów i czarnych linii i taka też kompozycja znajduje się na ścianach łazienki. Architektura wnętrz pozwala na wykorzystanie wszystkich motywów, klucz polega natomiast na odpowiednim wkomponowaniu ich w projekt.

W świecie kolorów

Z kolei we wnętrzu domu Pod napięciem w dwóch łazienkach wykorzystano bardzo ciekawą kolorystykę. Jedna z nich ma niebieskie ściany oraz jedną w czarno-białą szachownicę, która wzorem łączy się z podłogą. Nadaje to pomieszczeniu bajkowego charakteru niczym z „Alicji w krainie czarów”. Mimo tego pomieszczenie nie jest infantylne, a dobrze skomponowana kolorystycznie przestrzeń zapewnia równowagę. W drugiej łazience króluje seledynowa zieleń, która jest widoczna na podłodze i jednej z długich ścian. W zestawieniu z szarymi kaflami na przeciwległej ścianie i białą wanną oraz zabudową z szafek tworzy ciepłą w odbiorze kompozycję, która wywołuje optymistyczny nastrój.