Architekt radzi – jaką podłogę wybrać do salonu?

O urodzie salonu nie decydują tylko znajdujące się w nim meble i sprzęty. Równie ważna, jeśli nawet nie ważniejsza, jest podłoga. Wygląd salonu możemy modernizować na bieżąco, ale podłoga zazwyczaj jest elementem stałym, dlatego urządzając salon należy dobrze przemyśleć jej wybór.

 

Panele dla ekonomicznych

Pierwszym krokiem przy wyborze podłogi jest określenie potrzeb domowników oraz rozważenie wszystkich dodatkowych czynników, jakimi mogą być zwierzęta, obecność małych dzieci czy ograniczenia budżetu. Najczęstszym wyboremdo salonu są panele podłogowe. Głównym czynnikiem decydującym jest przede wszystkim cena, która waha się od 17 do 100 zł za metr kwadratowy. Wybierając panele warto zwrócić uwagę na klasę ścieralności – im wyższa, tym mniej podłoga będzie się niszczyć.

 

Wykładzina – gdzie się sprawdzi?

Wykładzina jest dobrym rozwiązaniem na pokrycie podłogi w niedużym pokoju dziennym. Sprawi ona, że pokój stanie się przytulniejszy. Jej największą wadą jest natomiast to, że niełatwo utrzymać ją w czystości, dlatego nie jest to najlepsza opcja dla osób z małymi dziećmi lub zwierzakami, które wyprowadzamy na spacer. Wówczas możemy zdecydować się na wykładzinę z nowoczesnego tworzywa sztucznego, czyli poliamidu. Musimy natomiast liczyć się z tym, że jej cena jest dość wysoka. Wykładzina z tego materiału nie gniecie się i nie wyciera, nawet jeśli domownicy chodzą po niej w butach. Przed zakupem wykładziny warto sprawdzić, czy dany rodzaj i materiał ma atest przeciwpożarowy.

Płytki w salonie? Czemu nie!

Wiele osób uważa, że płytki na podłodze w salonie ochładzają wnętrze i nadają mu „niedomowego” charakteru. Nie zawsze jednak tak musi być. Płytki coraz częściej wybierane są do pokrycia podłogi w salonie. Wśród bogatej oferty każdy znajdzie coś dla siebie. Zdecydowanym plusem, który przemawia za płytkami, jest łatwa pielęgnacja oraz to, że świetnie wpasowują się w nowoczesny design.Niestety płytki mają także jedną znaczącą wadę – sprawiają, że jest od nich zimno, dlatego decydując się na ten typ podłogi warto również zainwestować w ogrzewanie podłogowe.

 

Drewniana podłoga dla lubiących luksus

Parkiet drewniany można bez problemu przypisać do kategorii rozwiązań ekskluzywnych. Dzięki odpowiedniemu doborowi drewna prezentuje się oszałamiająco. Jest jednak drogi, dlatego nie wszyscy mogą sobie na niego pozwolić. Oczywiście ostateczny koszt wykonania takiej podłogi oraz jej jakość uzależnione są od tego, z jakiego drewna skorzystamy. Kolejnym aspektem jest to, jakie wykończenie podłogi wybierzemy – lakierowane czy olejowane. Podłoga lakierowana jest odporna na zabrudzenia i łatwa w konserwacji. Widać jednak na niej wszelkie zarysowania. Podłoga olejowana szybciej się brudzi, ale jest za to bardziej naturalna w dotyku i zarysowania nie są na niej aż tak widoczne. Natomiast największą zaletą impregnacji olejowej jest możliwość samodzielnej renowacji całości lub części powierzchni. Dokonując renowacji miejscowej, nie jesteśmy zmuszeni do cyklinowania i olejowania całej powierzchni, tak jak w przypadku podłogi lakierowanej.