Architekt radzi, jak urozmaicić wnętrze oświetleniem LED

Energooszczędne, komfortowe oraz wielofunkcyjne takie jest oświetlenie LED. Można nim oświetlić całe wnętrze lub jedynie element aranżacji. Dlatego architekci wnętrz coraz częściej sięgają po tego typu rozwiązanie, by nadać charakteru oświetlanej przestrzeni.

 

Funkcja dekoracyjna

 

Oświetlenie ma niezliczone właściwości dekoracyjne. Doskonale nadaje się do podświetlenia punktowego, np. rzeźby czy obrazu, ale także świetnie sprawdzi się jako element przełamujący monotonne wnętrze. Zabieg taki doskonale widoczny jest w projekcie „Magicznego wnętrza w linie”. Pomysł na takie rozwiązanie powstał z chęci stworzenia jak najbardziej otwartej przestrzeni, w której podkreślone będą architektoniczne układy linii. W tym celu wykorzystano LED-owe pasy świetlne, które ukryto w szczelinach zakrytych matowymi ekranami. W ten sposób stworzyły one razem z sufitem i ścianami gładką powierzchnię i dały delikatne rozproszone światło. Oprócz ścian i sufitu rozmieszczono je także za lustrami. Wykorzystanie światła i luster w tym przypadku sprawia, że i tak duża już powierzchnia mieszkania wydaje się nie mieć końca.

 

Oszczędne źródło światła

 

Instalując oświetlenie LED w domu lub mieszkaniu zyskujemy gwarancję niższego zużycia energii nawet o 80% w porównaniu do standardowych źródeł światła. Innowacyjne żarówki mogą pracować do 50 tysięcy godzin, generując mniej niepożądanego ciepła. LED-y sprawdzają się też we wnętrzach, które wymagają częstego włączania i wyłączania światła, jak np. w przedpokoju, a to za sprawą tego, że osiągają maksymalną jasność w krótkim czasie, nie zwiększając przy tym poboru energii.