Architekt czy dekorator wnętrz?

Zawód architekta mylnie postrzegany jest jako wyłącznie artystyczny, a wszystko za sprawą tego, że wiele osób używa zamiennie terminów architekt i dekorator wnętrz. Robiąc to nieświadomie nie zdają sobie sprawy, że jest to błąd, ponieważ zawody te znacznie się od siebie różnią. Świadomość tej różnicy może ułatwić wybór odpowiedniego specjalisty do aranżacji naszego wnętrza.

 

Czym różnią się te zawody?

 

Chcąc zdefiniować tę różnicę, należy w pierwszej kolejności spojrzeć na zakres działań obu profesji. Architekci planują przestrzeń, tworząc fizyczne podziały i relacje pomiędzy strefami w domu lub mieszkaniu, natomiast projektanci, korzystając już z tej gotowej platformy przestrzennej, zwiększają jej estetykę poprzez dobór odpowiednich kolorów ścian i dodatków. Dekoratorem wnętrz może teoretycznie zostać każdy, kto posiada dobry gust, wyczucie stylu oraz znajomość trendów, natomiast architektem wnętrz zostają jedynie osoby, które oprócz powyższych cech, mają także ukończony odpowiedni kierunek studiów i obroniony dyplom, zatem posiadają nie tylko zdolności artystyczne, ale także wiedzę techniczną.

 

Kiedy dekorator, a kiedy architekt?

 

Do dekoratora wnętrz warto się zgłosić, gdy nie planujemy przeprowadzać dużych zmian w naszym lokum, a jedynie chcemy odświeżyć jego wygląd i potrzebujemy pomocy w doborze odpowiednich modnych dodatków. Natomiast jeśli mamy w planach remont, kupiliśmy nowe mieszkanie lub dom, czy też potrzebujemy pomocy w zagospodarowaniu małej przestrzeni od zera, wtedy warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz.

 

Dlaczego warto skorzystać z pomocy fachowca?

 

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na zatrudnienie specjalisty, który pomoże zaaranżować przestrzeń. Rozwiązanie to jest idealne dla osób, które mają mało czasu, nie chcą przepłacać za materiały, chcą mieć natomiast zapewnienie, że założony budżet nie zmieni się w trakcie remontu oraz zależy im na tym, by ich cztery kąty był urządzone zgodnie z aktualnymi trendami. Warto pamiętać, że proces przygotowania projektu i aranżacji trwa. Im szybciej podejmiemy tę decyzję, tym mniej czeka nas niepotrzebnych zakupów i związanych z tym nerwów.