Architekci wnętrz z Warszawy doradzają jak urządzić mały pokój dla dzieci

Pokój dziecka to przede wszystkim przestrzeń do nauki i zabawy. Czy mamy jednak w nawyku urządzać go w sposób szczególny, zwłaszcza gdy przeznaczamy na niego najczęściej najmniejszy metraż w mieszkaniu lub domu? Nieprzemyślane projektowanie może spowodować jeszcze większy bałagan i sprawić, że przestrzeń wyda się zagracona. Planując pokój malucha musimy pamiętać o dziecięcych potrzebach, jednocześnie godząc je z małym metrażem.

 Trzy sfery w architekturze wnętrz dla dzieci

Ważne, by w małym metrażu wykorzystać każdy kawałek przestrzeni w sposób funkcjonalny. Skoro niemożliwe było pomieszczenie wszystkich niezbędnych mebli w 16 metrowym pokoju, pracownia 81.waw.pl rozciągnęła je w pionie, zamiast w poziomie. W tym celu sprawdziła się zabudowa od podłogi do sufitu, dzieląca pokój na trzy sfery: zabawy, nauki i snu.

Architekci wnętrz pomogą

Jedna ściana pokoju to półki z książkami i zabawkami, przeciwna to sfera snu. Szafy wnękowe pozwalają na ukrycie wielu potrzebnych przedmiotów, a także funkcjonalnych mebli, takich jak wewnętrzne szafki na ubrania. Jedynie biurko, postawione pod oknem, jest elementem odłączonym od zabudowy.

Dzieci często marudzą przed snem, dlatego warto stworzyć im przytulny kącik, w którym będą chętnie spały. W przypadku projektu 81.waw.pl, łóżko zostało umieszczone we wnęce zabudowy, na jej wyższym poziomie i z perspektywy całego pokoju wydaje się miejscem niedostępnym, bo nie od razu widać, jak można się tam dostać. Specjalny zabieg architektoniczny tworzy z sypialni pozornie odrębny pokój. Wejście do łóżka prowadzi przez schody ukryte za lustrem z tyłu zabudowy.

Projektując tak oryginalną przestrzeń dla malucha możemy inspirować się na przykład baśniami dla dzieci. W tym przypadku lustro i tajemnicze wejście do części sypialnej przywołują na myśl Alicję w Krainie Czarów.

Kolory kształtują przestrzeń

Kolor  zabudowy i poszczególnych elementów powinien być dobrany do przestrzeni w taki sposób, aby jej nie przytłaczać. Pracownia 81.waw.pl zastosowała białą zabudowę, która składa się ażurowych elementów i prześwitów ukazujących błękitny kolor ścian pokoju. Jasna podłoga i okno pozostawione bez zasłon optycznie powiększają mały pokoik. Lustro umieszczone na jednej ze stron zabudowy wzmacnia ten efekt.

W małym pokoju nie wolno przesadzić z kolorami lub też dodatkami. Kolorowe zabawki dziecka będą idealnym elementem dekoracyjnym. Kolory muszą być neutralne i zapewniać dziecku estetyczny komfort podczas nauki, zabawy oraz snu. Dodatkowo pamiętajmy, że pokój posłuży  mu przez dłuższy czas, więc nie projektujmy go w sposób zbyt dziecinny, aby dorastające dziecko nie znudziło się zbyt infantylnym stylem.

Pokój dla dziecka można atrakcyjnie zaaranżować nawet na niewielkim metrażu. To istotna przestrzeń dla rozwoju i poczucia bezpieczeństwa, a funkcjonalne rozwiązania sprawią, że mimo pozornego braku miejsca, można będzie wprowadzić wszystkie niezbędne elementy. Liczy się pomysłowość i umiejętność połączenia najważniejszych potrzeb.