Architekci wnętrz z pracowni 81.WAW.PL podpowiadają jak urządzić domowe biuro

Jeśli z różnych powodów często zdarza nam się pracować w domu, powinniśmy pomyśleć o urządzeniu wygodnego gabinetu. Pierwszym krokiem powinno być określenie swoich potrzeb, zarówno względem wyboru mebli, jak i dodatkowych funkcji, jakie ma spełniać gabinet. Może na przykład mieścić pokój dla gości lub domową bibliotekę.

 

Pierwszym krokiem powinien być wybór koloru ścian. Wskazane są kolory neutralne: beże, odcienie szarości, kremowe biele, ewentualnie jasne błękity, które orzeźwią wnętrze i będą przyjemne dla oka. Odradza się jednak jaskrawe barwy. Żółty, oranż czy czerwień rozpraszają, a nawet wywołują uczucie rozdrażnienia i zmęczenia.

 

Centralnym punktem gabinetu jest biurko. Przy jego wyborze zwróćmy uwagę na rozmiar, dostosowany do wielkości pomieszczenia. Powinno być usytułowane blisko okna, najlepiej bokiem, by światło wpadające do pomieszczenia nie raziło nas w oczy. Jeśli ustawimy je tyłem do okna, światło odbijane od monitora będzie nas oślepiać. Gdy nie mamy możliwości ustawienia biurka, warto pomyśleć o roletach na okna. Kolejnym ważnym elementem jest lampka na biurko z ruchomym ramieniem i nieprzezroczystym kloszem, kierującym światło w dół.

 

Równie ważne jest wygodne krzesło, ponieważ będziemy na nim spędzać wiele godzin. Nie chcemy przecież przeciążać kręgosłupa. W gabinecie przyda się też fotel, na którym odpoczniemy w przerwie od pracy. O ile miejsce na to pozwala, zamiast niego można też wstawić rozkładaną kanapę. Wtedy pomieszczenie będzie mogło służyć także jako sypialnia dla gości.

 

Ważne jest również wygospodarowanie miejsca na dokumenty. Mogą do tego służyć duże zamykane komody, gdzie schowamy posegregowane papiery lub otwarte regały, gdzie możemy dodatkowo rozłożyć książki – wtedy nasze biuro stanie się również domową biblioteką.