Architekci wnętrz stawiają na ekologiczne projekty

Czym jest ekologiczne projektowanie? To przede wszystkim rozwiązania przygotowane z myślą o środowisku, a do tego materiały i kolory kojarzące się z naturą. Wykorzystanie walorów domu czy mieszkania to właśnie to, co architekci wnętrz pracowni 81.WAW.PL obierają za swój cel.

W pomieszczeniu bardzo ważne są kolory, które muszą być dopasowane do ilości światła dziennego, aby nie przytłaczały ani nie były nudne. We wewnętrzu eko najlepiej odnajdą się jasne barwy nawiązujące do kolorów, jakie możemy znaleźć w naturze. Do takiej aranżacji architekci wnętrzwybiorą dla nas elementy w kolorze drewna, cegły czy betonu w połączeniu z bielą i dużą ilością zieleni w doniczkach.

Naturalne materiały

Drewno jest bardzo ciekawym materiałem, ponieważ każdy jego kawałek różni się od pozostałych. Dlatego właśnie kupując drewniany mebel do swojego wnętrza możemy liczyć na jego niepowtarzalność. Obecnie dużą popularnością cieszy się wyposażenie domów w dodatki wykonane z drewna posiadającego jakieś naturalne wady, dzięki którym stają się one wyjątkowe. W ten sposób tworzone są np. stoły i stoliki kawowe o nieregularnych kształtach. Do pokreślenia struktury drewna wykorzystuje się żywicę, nawet tą barwioną, którą można wypełnić szczeliny lub łączyć różne kawałki w niesamowite meble.

Obecnie wiele akcesoriów, które były produkowane ze sztucznych tworzyw, możemy nabyć wykonane z naturalnych materiałów. Dzięki temu nawet przy prostych domowych czynnościach przyczynimy się do zmniejszenia ilości niebiodegradowalnych odpadów.

DIY

Równie ciekawe rozwiązania tworzy się przy ponownym wykorzystaniu takich materiałów jak palety, z których można stworzyć stolik kawowy, ogrodowy komplet wypoczynkowy lub ramę łóżka do sypialni. Ze starych opon lub ciasno związanych ze sobą plastikowych butelek możemy stworzyć wygodny puf do siedzenia w domu lub ogrodzie. Kawałki materiałów, które mamy w domu, możemy zszyć ze sobą metodą patchworkową i używać jako narzuty, koca piknikowego lub pobawić się w zrobienie dywaników łazienkowych czy legowiska dla psa. Możliwości jest wiele, a ogranicza nas jedynie wyobraźnia, którą zawsze wykorzystują architekci wnętrzz pracowni 81.WAW.PL.

Bardzo dużo mebli zostaje wyrzucanych na śmietnik, skąd zabierane są do zniszczenia, a my w ich miejsce kupujemy nowe. Obecnie bardzo modne jest łączenie styli i dodawanie swojemu wnętrzu smaku w postaci odnowionych mebli z okresu PRL-u. Pod śmietnikami na blokowiskach można często znaleźć fotele ze starą tapicerką i farbą, które warto oddać w ręce tapicera bądź samemu pobawić się papierem ściernym, a następnie obić i pomalować mebel od nowa. W ten sposób niskim kosztem możemy wyposażyć całe mieszkanie.