Architekci wnętrz o roślinach

Rośliny są bardzo ważnym elementem wystroju wnętrz. Ostatnio zapanował trend na posiadanie takich jak monstery, palmy, czy sukulenty. Architekci wnętrz doskonale wiedzą, jak wykorzystać zielony kolor do wprowadzenia życia w cztery ściany.

Żywe dekoracje

Rośliny takie jak sukulenty są bardzo popularnym dodatkiem, pozwalającym na wykonanie wielu ciekawych aranżacji. Są one mało wymagające, dlatego nadają się zarówno do słabo, jak i mocno oświetlonych wnętrz, bez względu na panującą wewnątrz temperaturę czy wilgotność.

Jedną z propozycji ich wykorzystania jest „żywy obraz”, czyli sukulenty przyczepione do siatki w drewnianej skrzynce, zawieszone na ścianie. Taką kompozycję możemy wykonać sami, układając rośliny w dowolny sposób. Najlepiej wybrać do tego te o różnych odcieniach zieleni oraz te o fioletowym zabarwieniu. Jest to ciekawa propozycja dla osób, które same lubią pomajsterkować oraz tworzyć unikatowe ozdoby, które ożywią białą ścianę w każdym pomieszczeniu. Jeśli nie mamy dużo miejsca, możemy użyć mniejszych lub większych sadzonek i dostosować rozmiar całości do wolnej przestrzeni.

Jeszcze więcej możliwości stwarzają oplątwy, czyli niewielkie roślinki podobne do sukulentów, które nie wymagają ziemi ani podlewania, ponieważ wilgoć czerpią z otoczenia. Dzięki temu można je umieścić dosłownie w każdym miejscu.

Duża roślina w salonie

Salon to największa przestrzeń domu, a zarazem najbardziej reprezentatywna, dlatego architekci wnętrz w projektach często umieszczają tam dużą roślinę, taką jak monstera czy palma. Jest to sposób na stworzenie przytulnej atmosfery, dzięki której możemy odpocząć i zebrać myśli. Zielony kolor dodatkowo pomaga nam się uspokoić i nastraja nas dobrą energią, dlatego jeśli spędzamy większość czasu w salonie, to właśnie tam powinno się znaleźć dużo roślinności.

Inne pomieszczenia

Również w kuchni można wprowadzić żywą zieleń w postaci ziół, których będziemy mogli używać do doprawiania potraw. Domowy zielnik można skomponować samemu z gotowych sadzonek lub wyhodować z nasion.

W sypialni bardzo dobrze sprawdzają się takie rośliny jak aloes, które w nocy produkują tlen i filtrują powietrze, jednocześnie utrzymując je w odpowiednim nawilżeniu. Z takimi kwiatami będzie nam się o wiele lepiej spało.

 

Motywy roślinne są bardzo często wykorzystywane we wnętrzarstwie. Pojawiają się też w formie ozdób w kształcie liści lub nadruków na materiałach. Bliskość z naturą to trend, który mocno przejawia się w projektach, jakie przedstawiają architekci wnętrz z pracowni 81.waw.pl.